Decyzja środowiskowa - kiedy jest wymagana, a kiedy nie?
data dodania: maj 2025
autor: Mateusz Charysz
Definicja
Decyzja środowiskowa (potocznie), a formalnie - decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (inwestycji) - to jest dokument otrzymywany w wyniku postępowania prowadzonego przez gminę w celu ochrony interesu zarówno inwestora jak i możliwych osób postronnych. Pozwala on udowodnić inwestorowi, że jego inwestycja jest zgodna z przepisami ochrony środowiska i nie naraża społeczeństwa na szkody.
Kiedy jest wymagana? - budownictwo przemysłowe
Sprawa niby wygląda prosto - progi wielkościowe są podane w Rozporządzeniu w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Link na końcu artykułu. W praktyce można to określić na podstawie 2 kryteriów:
- wielkość infrastruktury - (powierzchnia zainwestowana)
- rodzaje procesów technologicznych
Wielkość infrastruktury
Wielkość infrastruktury jest określana na podstawie powierzchni zabudowy. Definicja ta różni się od definicji z prawa budowlanego. W rzeczywistości jest to powierzchnia obiektów budowlanych i pozostałych terenów koniecznych do realizacji przedsięwzięcia - nawet przekształcanych tymczasowo (np. ziemia rozkopana w wyniku wykonywania fundamnetów, lub utwardzenia - place składowe wykonane na cele budowy).
W różnych urzędach istnieją różne interpretacje terenów przekształcanych:
- niektóre urzędy uważają za teren przekształcany geodezyjne granice nieruchomości
- inne pozwalają na wyznaczenie wycinka nie ruchomości który jest przekształcany
- jeszcze inne na możliwość użytkowania terenu w sposób taki sam jak przed realizacją inwestycji
Dla budownictwa przemysłowego są to głównie 2 progi powierzchni przekształcanej do których decyzja środowiskowa nie jest wymagana:
- do 10000 m2 - tereny poza formami ochrony przyrody
- do 5000 m2 - na terenach wyznaczonych jako forma ochrony przyrody - od parku krajobrazowego w zwyż.
Rodzaje procesów technologicznych
Jeśli proces jest wymieniony w rozporządzeniu to trzeba się liczyć z tym, że decyzja środowiskowa może być wymagana. Procesem, na który trzeba szczególnie uważać, to powierzchniowa obróbka substancji, przedmiotów lub produktów z zastosowaniem rozpuszczalników organicznych.
Pod tym tajemniczym zwrotem kryje się:
- malowanie
- lakierowanie
- czyszczenie
- odtłuszczanie
- klejenie
- wykonywanie nadruku na produktach
- inne procesy
Ważne w tym punkcie jest to, że nie ma określonych progów ilościowych. Przez to użucie nawet małej ilości rozpuszczalników organicznych może skutkować koniecznością uzyskania decyzji środowiskowej.
"Bezpieczne" rodzaje produkcji, które nie wymagają decyzji środowiskowej to:
- gięcie
- obróbka skrawaniem
- spawanie
- cięcie
- szlifowanie
Dlatego są w cudzysłowie jako bezpieczne, bo często do cięcia metali używa się chłodziw oraz oczyszcza powierzchnie, np. w drewnie lub przy obróbce tworzyw sztucznych te problemy nie występują.
Rola architekta
Główną rolą architekta jest przy decyzji środowiskowej jest zbieranie danych oraz wykonanie koncepcji w stopniu umożliwającym przeprowadzenie symulacji w zakresie zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu.
Odniesienia do aktów prawnych
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowiskoBezpośredni kontakt
Możesz do mnie zadzwonić lub wysłać maila. Jeśli nie odbiorę - oddzwonię. Wysyłam wtedy sms w jakich godzinach zadzwonić do Ciebie.